Ana Sayfa Özgeçmişim Latif Takipte Haber Arşivi Ziyaretçi Defteri İletişim Reklam
Vadinin Efsane Belediye Başkanı Kantarcı’dan Önemli Açıklama: “Madenlerde ölmek Zonguldaklının kaderi olmamalıdır.”

Vadinin (Devrek- Gökçebey ve Çaycuma )  Efsane Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 3 Mart 1992’de Kozlu’da, 7 Mart 1983’de Armutçuk’ta meydan gelen grizu faciaları nedeniyle önemli  bir açıklama yaptı.

Efsane Başkan Kantarcı önemli açıklamasında, “Zonguldak’ın en acılı günlerinin içinden geçiyoruz. 7 Mart 1983’de Armutçuk üretim bölgesinde meydana gelen grizu faciasında 103 maden işçisi hayatını kaybetti. Bu büyük facianın üstünden 10 yıl bile geçmeden, 3 Mart 1992’de, bu kez, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesinde, ülke madencilik tarihinin en ölümlü kazalarından biri meydana geldi. Aynı zamanda Zonguldak'ta kömür madenciliğinin 180 yıllık tarihinin en büyük felaketi de olan faciada 263 madenci hayatını kaybetti. Öncelikle yerin altındaki cevheri ülke ekonomisine kazandırmak için verdiği mücadele sırasında hayatını kaybeden tüm maden emekçilerine Allah’tan rahmet diliyorum.

Kömür madenciliğinin dünyanın en zor mesleğidir. Aynı zamanda doğaya karşı verilen mücadelenin de adı olan madencilik özel teknikler ve deneyim gerektiren bir meslektir. İş güvenliği kurallarına titizlikle uyulması yaşamsal önem taşır. Son dönemlerde sayısı azalmış da olsa Zonguldak madenlerinde hâlâ ölümlü kazaların yaşanıyor olması üzüntü vericidir. Bu büyük facialar kentin ve madencilik sektörünün belleğinde sürekli diri tutulmalı, bir daha olmaması için elden gelen her türlü çaba gösterilmelidir. İki yüz yıla yakın zamandır kömür üretilen ve bu süre içinde önemli bir üretim kültürü de oluşturan kentimizde, bu acılar bitmeli, madenlerde ölmek Zonguldaklının kaderi olmamalıdır. Bu duygu düşüncelerle bu tip facialarda yitirdiğimiz tüm madencileri rahmetle anıyor, tüm Zonguldak halkına başsağlığı diliyorum”

 

SİZDEN GELEN YORUMLAR
YORUM EKLE
Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamış...

Ana Sayfa  ¦  Haber Tarihi: 4.3.2021  ¦  Yazdır  ¦  İzlenme (317)
© 2009 Latif AYDEMİR
--------------------------------------------------------------------------
Bugün Gelen Ziyaretçi: 761 | Toplam Ziyaretçi: 10.122.063 | Ip Adresiniz: 3.235.41.241 | Çözünürlülüğünüz:
Bu sizin sitemizi ziyaretinizdir.